Преминаване към продуктови категории Премини към количката Преминаване към навигация

Не се интересувам от отстъпки и промоции, искам да скрия лентата.

8 начина за изграждане на подслон от брезент

Инструкции за изграждане на навес от брезент. Ще ви покажем 8 варианта за изграждане с помощта на трекинг щеки, велосипеди и дървета.

 


Съдържание

Основни типове конструкция според наличното оборудване:

Олекотете раницата, оставете палатката вкъщи и разчитайте на добрия стар брезент. Или може би на нова, модерна алтернатива от типа на унивесалния тарп Shirak на марката Warg, подобни на пазара има повече от достатъчно. Кога, освен сега през лятото, да се насладите на съня с невероятна гледка към нощното небе и изгревите на слънцето.

 

 

За автора

Матияш Вейскал

Тествам туристическо оборудване от 2014г. Писал съм  потребителски рецензии за чешки и чуждестранни медии, включително добре известни аутдор списания, и си сътрудничих с няколко производителя за разработването на ножове, обувки и линии за облекло за бушкрафт. От работата на компютъра бягам сред природата и търся границите на себе си и тестваното оборудване по време на взискателни многодневни турове, в идеалния случай свързани с планинско катерене.

 

 

Какво точно е тарп?

Вероятно вече сте спали под брезент преди и вероятно сте придобили усещането, че ако можете да направите обикновено А, ще ви е достатъчно за цял живот. Де да беше толкова просто :). Всеки бивак е уникален и ако научите повече различни видове заслони, можете да извлечете максимума от всяка ситуация на всяко място.

Тарп всъщност е брезент, оборудван с халки за опъване по краищата или дори подсилен шев на мястото на най-честото огъване. Спането под тарп има своите предимства и недостатъци:

+

  • лек и компактен подслон срещу дъжд
  • контакт с природата
  • лесно готвене
  • по-малко кондензация на влага, отколкото в палатка
  • универсалност

-

  • не предпазва от комари
  • по-взискателен към време и опит
  • защитата от вятър и дъжд е по-слаба от тази на палатка

Съзнателно обмислете как ще се промени съотношението между комфорта (височина и разпределение на защитената територия) и защитата от дъжд (крайщата на тарпа до земята на една или повече страни) в следните сценарии:

  • Прогнозата предвижда нощ без дъжд, опъвам тарпа само за случаен дъжд или сутрешна роса.
  • С велосипеда съм насред полето и ме застига порой, трябва да остана до сутринта.
  • В планината вятърът се засилва и идва буря, имам само едно дърво на разположение.
  • В гората съм, постоянно вали и ще продължи.

Затова ще разгледаме 8 различни конструкции на навеси с тарп и ще уточним за какво са полезни. Ще се ориентираме според характера на мястото, прогнозата за времето и екипировката, с която разполагате. В следващите примери ще използваме ултралекия тарп Warg Shirak, който е сред най-популярните поради своята универсалност и изгодна цена.

 

Представяне на тарпа Warg Shirak 

Shirak е ултралек тарп от туристическата марка Warg, която при повечето си продукти изненадва с това, че за много изгодна цена предлага технологии и качество, които можете да намерите другаде с няколко ценови класа по-високо. Така е и в случая на Shirak, при който за достъпна цена получавате топ тарп с издръжливо силиконово покритие, тегло само 485 грама и практични 16 подсилени халки, които директно ви насърчават да експериментирате с формата на заслона. В опаковката ще намерите 6 дуралуминиеви колчета и въжета за опъване, които са висчко необходимо за опъване.

 

Наименование:

 

Shirak

Производител: 

Warg

Тегло: 485 г
Водоустойчивост на тропикото: 3 000 мм
Материал на тропикото: 20D Nylon Ripstop
Размери на тарпа: 260 x 260 см
Брой халки: 16
Покритие: двустранно силиконово

 

  • размер: 260 x 260 см
  • ниско тегло: 485 г
  • издръжливи въжета и халки за опъване
  • малък размер на сгънатия тарп
  • найлоново тропико с рипстоп покритие
  • външно и вътрешно силиконово покритие
  • светлоотразителни халки
  • включено в опаковката: 6x олекотено дуралуминиево колче

 

Необходимо оборудване

за изграждане на основните типове навеси можете да използвате широка гама от различно оборудване. Колкото повече типове конструкции знаете, толкова по-добре можете да адаптирате навеса към дадените условия и да реагирате на различни промени. В повечето случаи ще се справите с 4 основни елемента (например споменатият тарп Warg Shirak съдържа първите 3 в опаковката):

  • Платнище с халки по периметъра (минимум 2,5 × 2,5 м)
  • Алуминиеви колчета (минимум 6 бр.)
  • Въжета (минимум 4 бр., дължина 3 м)
  • Трекинг щеки, велосипед, дървета, ...

Ако попаднете в екстремна ситуация, подслон може да бъде построен и с помощта само на природни ресурси. Подготовката отнема повече време, водоустойчивостта зависи от опита и наличните материали, но определено не може да се счита за екологичен подход. Ако носите горните 4 неща от първа необходимост, не е нужно да чупите клони, да острите колове с нож или да плячкосвате околните репеи. С основното оборудване след вас няма да остане нищо, освен утъпкана трева и борови иглички. Мислете и за природата.

   

 

Как законно да нощувам сред природата - нощувам ли или вече съм на къмпинг?

Да опаковате храна за два дни, да метнете раница на гърба си в петък и да бродите из гората през целия уикенд. Страст, която понастоящем се нарича бушкрафт или оцеляване.

Тази привързаност у хората преживя тежките времена, споменават я и законите. Така че не е нужно да се страхувате да спите в гората, просто знайте правото си на почивка

.

>>> ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ<<<

 

Основни типове конструкция според наличното оборудване:

1. Трекинг щеки

Ако сте на преход и носите щеки, още по-добре. Благодарение на това не е нужно да разчитате на наличието на дървета и можете да построите своя подслон навсякъде. Изберете място, което е равно и в идеалния случай по-високо, така че в случай на дъжд да не се събудите насред блато или поток.

Винаги се опитвайте да предвидите откъде може да духа вятърът и ориентирайте подслона според това. Използвайте камъни, високи дървета или други естествени препятствия, за да осигурите допълнителна защита, така че дъждът да не пръска в спалния ви чувал. Можете да използвате щеките двустранно, в зависимост от повърхността, изберете дали е по-добре да ги забиете или просто да поставите дръжката на земята.

a) Високо A 

Ако прогнозата не предвижда дъжд или силен вятър и опъвате тарпа за всеки случай, настанете се удобно. Щеките изпънете максимално, опънете тарпа наполовина върху тях и разтворете двете крила, доколкото е възможно. Ще се настаните удобно под брезента и ще имате максимално пространство, например за приготвяне на вечеря или преобличане.

b) Ниско A

Ако сгънете щеките така, че двете дълги страни на тарпа да достигнат земята, получавате ниско А. Прикрепете с колчета по периметъра и сте максимално защитени от проливен дъжд и вятър от двете страни. За съжаление, няма да има много използваемо пространство под брезента, достатъчно е за един легнал човек и раница.

c) L-покрив

Ако не се очаква вятър, заложете на L конструкция. Щеките поставете като при А, само че на около 1/4 от дължината на тарпа - това оставя удобна височина на сенника и възможност за издърпване на едната страна надолу към земята. В отворената част под козирката ще имате достатъчно място за сядане, в долния ъгъл трябва да остане относително сухо дори и при проливен дъжд.

d) Купол

Този тип предлага интересни предимства, особено за по-ниските туристи. Повдигате единия ъгъл на тарпа с трекинг щеки и закрепвате другите 3 края на земята. Можете да седнете в предната част, след това можете да спите удобно в задната част. Само че, така няма да използвате цялата дължина на тарпа, т.е не е удобно за високи хора. Освен ако не спят на кълбо.

 

 

2. Велосипед

Ако сте на разходка с велосипед и не виждате дървета или пръчки наоколо, добре е да знаете и този метод. Поставете велосипеда върху седлото и кормилото (само внимавайте да не ги надраскате) и опънете тарпа върху велосипеда. Прикрепете с колчета с повдигнат един край както виждате на снимката и получавате уютна колибка за спокоен сън. Най-напред опитайте в градината, за да добиете представа колко голям и удобен заслон, като комбинирате велосипеда си и тарпа, ще получите.

 

3. Дървета

Традиционният строителен материал на всички планинари са дърветата. Но не винаги ще можете да ги намерите на идеалното разстояние с идеално равна платформа от мъх в средата. Обикновено през нощта проклинате корени, пънове и усещането, че спите с главата надолу. От друга страна, дори и без щеки, можете да построите един от заслоните, предназначени за трекинг щеки, просто намерете две дълги прави пръчки в гората.

a) Две котви

Ако намерите две хубави дървета достатъчно далеч едно от друго, между които можете да спите, направете класическо А. Ниско, високо или пък L, изборът е ваш. Сега използвате дървета вместо туристически щеки. Обърнете внимание, че така опънат тарп има склонност да провисва при дъжд, така че бъдете готови да се намесите.

b) Една котва

Ако не сте имали късмет, можете да построите подслон с помощта и на едно дърво. Закрепете с колчета три от ъглите на земята, повдигнете последния край с въже и го завържете за дървото. В този подслон няма да остане много използваемо място, но поне не би трябвало да се намокрите. Поиграйте си с височината и ширината на заслона, може да намерите идеалния компромис.

c) Хамак

Тарпът ще зрадва и ценителите на люлеенето. С хамак не е нужно да се тревожите за това колко равно е мястото между дърветата, просто трябва да са на 6 метра едно от друго. След това разпънете тарпа диагонално и закрепете другите два края към земята. Това ще ви даде по-голяма дължина, за да покриете целия хамак, но в същото време ще има достатъчно материя за защита от страничен дъжд.

 

Това е теорията, а какво следва?

Четенето не е достатъчно. Картинките може да изглеждат ясни, всичко да е смислено, но само значителните тренировки в терен ще разкрият всички тънкости на реалността. Опаковайте раницата, сложете тарп и може би дори трекинг щеки или велосипед и се отправете към гората извън града, за да усъвършенствате строителните си умения. Човек се учи предимно от грешките и няма нищо по-лошо от това да започне да греши, когато в небето над него заплашително гърми и първите капки капнат на врата му (проверено на собствената ми кожа). Така че опитайте се да изградите всеки от видовете конструкции на практика и ще видите, че след това ще се получи лесно.

В момента избирате правилния тарп? Разгледайте Warg Shirak, с него със сигурност няма да сбъркате.

 

Полезни линкове

 

Автор: Матияш Вейскал

Източници: архив на автора

Коя е най-добрата стомана за ножове?

Съвети

Въпрос, на който няма еднозначен отговор. Изборът на най-добрата стомана за вашия нож означава намирането на компромис между донякъде противоречиви свойства. И така, за какво да внимавате?

Как да се отървем от миризмата в обувките

Съвети

Миризма в обувките. Перфектната тема. Не ви се иска да говорите за нея, не предизвиква приятни чувства. Някои хора се борят с това всеки ден, други са изненадани от миризма само понякога. Преборете се с нея заедно с нас!

Как да изберем правилния размер спортен сутиен

Съвети

Как да изберем спортен сутиен, за да си осигурим максимален комфорт? В тази статия ще ви посъветваме за правилния избор на размер и перфектното прилягане на сутиена.

Избираме за вас

148,99 лв.

Сравни

Навес Zulu Dome Tarp

88,99 лв.

Сравни

125,99 лв.

Сравни

695,00 лв. (6.62 %) 649,00 лв.

Сравни

Сенник Trimm TRACE ONE

76,99 лв. (2.6 %) от 74,99 лв.

Сравни

51,99 лв.

Сравни