Как да изберете филтър за вода
Съдържание |
90% от туристите не знаят как да използват филтър за вода. А вие ?
Всeки излет в природата в заслужава внимателно планиране. Най-важният въпрос обикновено е колко вода ще ми трябва? Трябва да го обмислите внимателно, защото всеки литър се равнява на 1 килограм допълнително натоварване. Тук идва ред на водния филтър, който в повечето случаи ще олекоти раницата ви, ще заглуши страховете от отравяне или лошо храносмилане и ще открие цял набор от нови възможности. Но филтърът не е играчка и трябва да се отнасям към него като към лабораторно оборудване, защото точно това е филтърът - научно чудо в джоба ми.
Може ли да пия вода от локва?
Когато купуват филтър за вода, много клиенти смятат, че могат спокойно да пият всякакъв вид вода - например вода от локва в средата на промишлен обект. Важно е обаче да се помни, че филтърът не е магическа пръчка и не превръща отвратителната утайка в питейна вода (или добър ром :-) ). Не забравяйте, че:
ФИЛТЪРЪТ НАМАЛЯВА ВЕРОЯТНОСТТА
Не поемайте излишни рискове и винаги избирайте най-чистия водоизточник - бързо течащ поток е по-добър от локва на разбит горски път. Езерото в планината е по-чисто от езерото край града.m.
Защо? Повечето филтри не са 100% ефективни и колкото повече чужди вещества има в замърсената вода, толкова повече ще преминат през филтъра. Ако не сте в пълна беда и изберете подходящ източник на вода, ще получите почти перфектен резултат с 99,9999% ефективност.
Действат ли филтрите?
Да, водните филтри работят точно така, както е посочено от производителя им. Най-често те имат сито от 0,1 микрона, което означава, че отстраняват от водата повечето твърди частици и опасни бактерии като ешерихия коли и салмонела. Тук всичко е съвсем просто.
Но това, което обикновените филтри обикновено не филтрират, са тежките метали и вирусите. Тежките метали са нефилтрируеми на молекулярно ниво и производителите се борят с тях, като използват въглеродни филтри, които имат способността да абсорбират опасните химикали.
ФИЛТЪРЪТ ОТСТРАНЯВА ЧАСТИЦИ САМО С ОПРЕДЕЛЕН РАЗМЕР
Вирусите са до 10 пъти по-малки от бактериите и могат лесно да преминат през нормален филтър.
- 0,40 микрона - най-малките бактерии
- 0,10 микрона - стандартен размер на порите на филтъра
- 0,03 микрона - вирус
- 0,02 микрона - размер на порите MSR Guardian
На пазара се предлагат и филтри с по-фина мрежа, които забавят потока, но се грижат и за опасните вируси. Въпросът е до каква степен вирусната инфекция от водата е често срещана в природата. Вирусите, които се пренасят по капков път, винаги са в близост до човешките гостоприемници и оцеляват във водата само няколко часа, така че лесно могат да бъдат избегнати.
|
7 джаджи за оцеляване които да зарадват не само минималистите, но и взискателнитеОсновна екипировка за оцеляване в 3 различни варианта - от минималистичен през златната среда до високотехнологичен. |
Мога ли да филтрирам водата за запас ?
Друга типична грешка е пренебрегването на здравия разум. Вече казахме, че филтърът обикновено не е 100% ефективен. Ако филтрирате 5 литра замърсена вода с 1 000 000 бактерии, при 99,9999% ефективност получавате 5 литра филтрирана вода, в която са останали 1 000 бактерии. Това може и да не е достатъчно, за да ви зарази, но дайте на тези малки човечета 2 часа и те ще се размножат до първоначалните си нива. Какво означава това?
ФИЛТРИРАНАТА ВОДА Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ЗА НЕЗАБАВНА КОНСУМАЦИЯ
Поради това не трябва да се съхранява за дълъг период от време. По-разумно е да носите замърсена вода със себе си и да я филтрирате при необходимост, отколкото да филтрирате 2 бутилки и да ги носите в раницата си цял ден.
(Цифрите по-горе са чисто илюстративни, но принципът е същият и при лабораторния тест.)
Достатъчен ли е един филтър, за да ми стигне за цял живот?
Вероятно не. Филтрите имат ограничен живот, трябва да ги използвате правилно и да се грижите за тях правилно. Марката Sawyer предлага филтър със срок на експлоатация 378 000 литра, което при потребление на един човек от около 50 000 литра през целия му живот е достатъчно за около 7 живота. Има обаче няколко "но"
Марката Sawyer доставя своите филтри със спринцовка, която се използва за промиване на замърсяванията. Колкото по-замърсена е водата, толкова по-често трябва да се промива. Други производители, като MSR предлагат живот, да речем, само за 1000 литра, но при тях не е необходимо да почиствате - просто сменяте филтърния патрон.
Ако подцените почистването веднъж, филтърът може да се запуши и да повредите вътрешното сито от налягането. Средностатистическият потребител няма шанс да открие такава повреда и ще продължи да използва филтъра добросъвестно, застрашавайки здравето си.
Малките филтри предлагат малък дебит, достатъчен за 1 до 2 туристи. Ако искате вода за група туристи, трябва да посегнете към по-скъпи филтри, като например Sawyer Squeeze или помпени филтри на MSR, които предлагат по-бърз поток.
Ако търпението ви се изчерпи с твърде бавен филтър, твърде силният натиск може да повреди необратимо ситото.
Филтрите никога не трябва да замръзват. Веднага щом остатъчната вода се превърне в ледени кристали, вътрешното сито ще се счупи и филтърът отново ще се повреди необратимо, което потребителят няма шанс да забележи. Преди продължително съхранение трябва да изплакнете филтрите с питейна вода и да ги оставите да изсъхнат.
В лабораторията процесът на филтриране стриктно разделя замърсените и чистите фази на процеса. За съжаление, обратното замърсяване също е често срещано явление за потребителите на туристически филтри. Достатъчно е да изплакнете филтъра в мръсна вода, бактериите да попаднат от чистата страна на ситото и да ги оставите да се размножават. Следващия път, когато филтрирате, ще изхвърлите огромна доза, способна на замърсяване, в чистата вода.
Избягвайте тези 4 грешки и филтрирането ви ще бъде малко по-безопасно. Ако имате каквито и да е съмнения за това дали сте повредили филтъра си по време на употреба, винаги инвестирайте в нов.
ФИЛТЪРЪТ ИЗИСКВА ПЕРФЕКТНА ПОДДРЪЖКА
Имате само едно здраве и не е добре да се заигравате с него. Рискът е практически незначителен за Европа , но определено ще оцените филтър за вода, когато пътувате до Индия.
Видео - Как да филтрирате правилно
Заключение
Филтърът за вода е впечатляващо доказателство за човешката изобретателност. Вече не се налага да преварявате дълго време вода или да свиквате с послевкуса на хлорни таблетки във всяка глътка. Туристическите филтри от експеримент се превърнаха в основна част от аутдор оборудването и сега гамата обхваща всички възможни решения - филтриране на бактерии, вируси, включване на активен въглен, филтри с попивателна вода, филтри с помпа, за един човек или за големи групи, вградени в бутилката, с винт за PET бутилки, за свързване директно с camelbag, с керамичен, пластмасов или пенообразен филтър, за еднократна употреба или със сменяеми патрони.
И това е всичко, което знам за водните филтри :-)
-
Водни филтри и таблетки
-
Кремове и балсами
-
Бързосъхнещи кърпи
-
Тоалетни чантички
-
Туристически сапуни
-
Репеленти
-
Мрежи против насекоми
-
Аптечки
Полезни връзки
Автор: Матиаш Вейскал
Източници: sawyer.com, msrgear.com