Как да поддържаме имунната система
Obsah |
Струва си да се грижите за имунната си система през цялата година. Тя ни предпазва от болести, а ако все пак се разболеете, правилно функциониращата имунна система ще ви помогне болестта да протече по-леко и бързо. Как да се грижим правилно за нея? Това е просто. Спете добре, хранете се и пийте достатъчно течности, почивайте си достатъчно и спортувайте.
Сън
Сънят позволява на тялото ви да обработи стимулите от предишния ден, да се подготви за следващия и да си почине. Сънят не е загуба на време, напротив, той е една от ключовите области на здравословния начин на живот. По принцип като идеална продължителност на съня се препоръчва 8 часа дневно. Това обаче е много индивидуално, някои хора се нуждаят от по-малко, а други от повече. Качеството на съня обаче не зависи само от неговата продължителност. Качеството на съня е най-високо между 22:00 и 2:00 ч., така че си струва да се стараете да заспивате преди 22:00 ч. В същото време е важно да се подготвите за съня - не забравяйте да проветрите стаята си, не гледайте в монитора поне един час преди да заспите и не яжте около два часа преди лягане и бавно намалете пиенето на течности.
Не е нужно да спите и да се отпускате в леглото. Опитайте хамаци или удобни надуваеми столове от нашата гама.
Стрес
Докато краткотрайният стрес е желан, той ни активира и ни предпазва от опасности, дългосрочният стрес прави живота много сложен. Стресовите фактори, на които най-често сме изложени всекидневно, включват изисквания на работното място, междуличностни отношения, житейски събития (болест в семейството, смърт на близък човек, загуба на работа, но също и положителни, като сключване на брак или раждане на дете), изпълнение на много социални роли, липса на време, натоварен график и бързане. Важно е, от една страна, да не се излагаме толкова много на стресовите фактори, а от друга, да се научим да се справяме със стреса с помощта на различни техники - йога, релаксация, спорт или намиране на време за себе си и хобитата си всеки ден.
Широката ни гама от тренировъчно оборудване също ще ви помогне да се освободите от стреса - избирайте измежду дъмбели, въжета за скачане, постелки за упражнения и много други.
Пушене, алкохол, токсични вещества
Ако ежедневно се излагате на голямо количество тютюнопушене (както активно, така и пасивно) или алкохол, ненужно изтощавате имунната си система. Пушенето, наред с други неща, уврежда лигавицата на дихателните пътища и улеснява проникването на микроорганизми в организма. Това прави пушачите по-податливи на инфекциозни заболявания.
Активни движения, за предпочитане на чист въздух
Редовните упражнения укрепват защитните ви сили и намаляват стреса. Спортът на открито на чист въздух е идеален. Дори движението обаче има своя предел, когато престава да бъде укрепващо, а напротив - отслабва тялото. Започнете бавно и постепенно увеличавайте натоварването. Имайте предвид, че извънредната спортна активност има тенденция да отслабва организма и може да сте по-податливи на инфекции в дните след такава активност. През тези периоди пийте много течности, хранете се добре, спете по-дълго и почивайте.
|
Как да изберете облекло за бяганеПравилните дрехи за бягане гарантират много щастливи километри. Катка Балчарова ще ви посъветва при избора им. |
Режим на прием на вода
Правилният режим на прием на течности ни позволява, наред с други неща, да отстраняваме отпадъчните вещества от организма. Най-добрият начин да направите това е да пиете чиста вода или да включвате билкови и зелени чайове. При нормални условия се препоръчва да се изпиват поне 0,5 литра на всеки 15 кг тегло. Тази препоръка обаче отново е много индивидуална и е най-добре да следите цвета на урината си. Колкото по-тъмна е тя, толкова повече трябва да пиете. В идеалния случай тя трябва да е бистра.
Без значение къде се намирате, можете да използвате някой от нашите термоси или бутилки.
Балансирана диета с много витамини и минерали
Ограничете преработените храни и се опитайте да включите в диетата си колкото е възможно повече пресни храни, които не са преработени. Стремете се към разнообразна и цветна храна и винаги отделяйте достатъчно време за хранене.
Можете да си осигурите достатъчно хранителни вещества, ако консумирате плодове всеки ден - особено горски плодове (боровинки, малини, къпини, грозде, ягоди, боровинки, касис, ...), кръстоцветни зеленчуци (зеле, зимна ябълка, карфиол, броколи, ...), тъмнозелени листни зеленчуци, ферментирали зеленчуци, други зеленчуци, ленено и други семена, ядки, пълнозърнести храни, бобови растения, билки и подправки. Въпреки че сте в състояние да си набавите повечето витамини от разнообразното хранене, обикновено се препоръчва през зимата да добавяте витамин D, който през лятото получаваме от слънцето. Витамин С, Е, цинкът и магнезият също са важни за имунитета.
Не винаги е възможно да се насладите на качествена и прясна храна, особено когато пътувате, което може да е проблем. В допълнение към широката гама от дехидратирани храни вече можете да закупите и ядливи насекоми, които са определяни като храната на бъдещето и определено си струва да бъдат опитани.
Хранителни добавки
Лесно можете да си набавите всички необходими хранителни вещества от разнообразно хранене. Обикновено се препоръчва да се добавя витамин D през зимата, а за вегетарианците и веганите - целогодишно витамин В12. Ако обаче знаете, че имате недостиг на някой минерал или витамин, тогава е препоръчително да помислите за добавяне. Качеството на хранителните добавки варира много, затова не е лоша идея да се консултирате със специалист, лекар или диетолог, преди да ги закупите. При покупката задължително трябва да обърнете внимание на количеството на активната съставка и нейното усвояване. Също така можем да препоръчаме да се дава предимство на капсулите пред таблетките, като се предпочита капсула от растителни източници пред желатин.
|
Възстановяване след физическо натоварванеТолкова често се пренебрегва, а е толкова важно. Тя е в основата на отличните резултати на спортистите, но също така влияе на техните неуспехи и провали. Ако се пренебрегва в дългосрочен план, може да доведе до дългосрочно или хронично заболяване. За какво става дума? Възстановяване. Защо е толкова важно? Как да се възстановяваме правилно и какво да използваме, за да го направим? |
Съвети за финал
Струва си да укрепвате имунитета си през цялата година и да включите тези практики в обичайния си начин на живот. Тогава ще бъдете по-добре подготвени в случай на повишен риск от инфекция и няма да отслабвате допълнително имунитета си чрез излишен страх от инфекция или стрес от внезапни промени в храненето или мисленето.
Полезни връзки
Автор: Катерина Балчарова
Източник: Грегър Майкъл: Как да оцелеем; Noxi, 2015; Материали за курса ATAC - Консултант по хранене и хранителни добавки, pixabay.com