Преминаване към продуктови категории Премини към количката Преминаване към навигация

Не се интересувам от отстъпки и промоции, искам да скрия лентата.

Как да се отървем от миризмата в обувките

Миризма в обувките. Перфектната тема. Не ви се иска да говорите за нея, не предизвиква приятни чувства. Някои хора се борят с това всеки ден, други са изненадани от миризма само понякога. Преборете се с нея заедно с нас!

 

Съдържание

Нашата статия ще ви насочи как да се отървете от дълготрайната и краткотрайна миризма в обувките. Как накратко да се справим с "вонящи" обувки. Разбира се, най-добре е проблемите да се предотвратят.

 

Как да се справим с миризмата в обувките след дълга пауза

Вероятно ще се борите с миризмата в обувките, дори ако ги използвате само част от годината. Ако приберете мокри и мръсни зимни обувки в шкафа за няколко месеца, ще трябва в началото на новия сезон да се погрижите за тях. Бактериите виреят във влажна среда и когато отворите кутията, вероятно ще ви изненада неприятна миризма.

Би било безсмислено да хвърляте обувки в кошчето само заради миризмата. Разполагате с много ефективни възможности:

  • Отвън ви очаква бързо, ефективно и лесно решение. Слънчевите лъчи или по-точно UV светлината унищожава бактериите. Извадете стелките и ги оставете да се проветрят на чист въздух. Оставете обувките така за няколко часа.
Съвет: Не излагайте кожени и велурени тъкани на пряка слънчева светлина. Те могат да издържат известно време на слънце, но за цял ден може да се повредят цветовете. По-добре прочетете повече за това как правилно да се грижите за кожени обувки.

 

  • Можете да използвате силата на природата и през зимата. Студът убива бактериите подобно на слънцето. Ако навън не е мразовито, сложете обувките в плик и ги поставете във фризера за 12 часа. Така ще ликвидирате бактериите.
Съвет: Поставяйте във фризера само напълно сухи обувки. В противен случай в тях биха замръзнали малки капчици вода и те практически няма да изсъхнат.

 

  • Ако миризмата от обувките не изчезва дори след престой във фризера или на слънце, използвайте дезодорант. Съвременните дезодоранти носят не само приятна миризма. Например продуктите SmellWell предотвратяват размножаването на бактерии в обувката. Те абсорбират влагата и в същото време функционират до 6 месеца. Smell well са подходящи не само за обувки, но и за дома.


Опитайте новия продукт на шведската марка Smellwell.

 

  • От всички възможни решения да се отървете от миризмата в обувките и влагата в тях, забравете сушенето със сешоар или дори поставянето им във фурната. В такъв случай бихте изложили обувките на прекалено високи температури, които далеч не влияят добре на материалите. По-добре изберете специални изсушители за обувки.

  • Сред домакинските помощници, които помагат за премахването на миризмата от обувките ви, е и лимоновият сок, който абсорбира миризмата. Достатъчен е сокът от половин лимон. Смесете го със 100 мл спирт (или водка). Алкохолът убива бактериите. Напръскайте обувките с пулверизатор за растения.

  • Солта също е антибактериална. Сипете солни кристали в обувките и ги оставете така. Солта абсорбира влагата, ароматната сол пък добавя аромат.

  • Любителите на домашни любимци препоръчват пълнеж за котешка тоалетна. Абсорбира миризмите и влагата.
Внимание: Въпреки че това са изпитани съвети, бъдете внимателни, когато ги използвате. Опитайте първо върху по-малка и скрита част от обувката. Някои материали могат да променят цвета или текстурата си.

   

 

Как да изберем обувки за туризъм

Или как да изберете обувки за преходи. Идеално подбраните туристически обувки = основата за успех и добро усещане от експедицията. За да не сбъркате като много специалисти с градски платненки или дори джапанки, прочетете как да изберете правилните обувки.

>>> ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ<<<

 

Как да се отървем от краткотрайна миризма в обувките

Дори и обикновено да не страдате от неприятна миризма, случва се тя да се носи от обувките веднага след събуването им. Има бързо решение. За тези случаи са подходящи различни спрейове и дезодоранти за обувки или директно за крака. Бъдете внимателни какво пръскате на краката си. Освен с миризмата, после можете да се борите и с алергия към някоя от съставките.

Съвет: Дезодорантите ще ароматизират обувките. Спрейовете с антибактериален ефект ще унищожат причината за миризмата. Накратко, дезинфекцията за обувки трябва да бъде част от вашето оборудване у дома и на път.

Възможно е да се наложи да изпробвате няколко различни спрея. Съдържат различни вещества, някои колоидно сребро, други алкохол, така че действат само върху определен вид бактерии.

Ако нямате под ръка никакъв спрей, можете да намерите помощник в кухнята. Поставете няколко навлажнени пакетчета черен чай или цитрусови кори в обувките си. Можете също така да опитате смес от оцет, вода и чай или етерично масло. Оцетът естествено дезинфекцира и абсорбира миризмите. След това оставете обувките да се проветрят.

Може би ви идва на ум на бързо да ги изперете. Помислете добре. Вероятно повече или по-малко ще деформирате обувките, дори ако ги перете на ниски обороти. Горещата вода може да доведе до разхлабване на лепилото и отделяне на подметката. Металните части могат да ръждясат след използване на препарати.

От друга страна, трябва да перете стелки на обувките си. Ако обаче са повредени, смачкани или разкъсани по някакъв начин, по-добре е да ги смените с нови, които не струват много. Бактериите обичат да се задържат на такива места.


Пералнята и обувките не са добри приятели. 

 

Причини за миризмата в обувките

Краката естествено изпаряват течността от тялото. По време на спорт се потим повече, а в затвореното пространство на обувките се задържа влага. Докато изпотените тениски се перат или сушат след бягане, обувките са затворени и са склонни да задържат влага. Краката се характеризират с голям брой потни жлези.

Самата пот няма специфична миризма. Състои се от до 99% вода. Проблем представляват бактериите, които се размножават при реакция на потта с кожата.


Можете да създадете проблема и сами. Стъпвате в локва и водата влиза в обувката заедно с причинителите на миризма.

 

Съвет: Най-добре е да избегнете намокряне на обувките си, като изберете материал Gore-Tex и подходящо импрегниране.

Мокрите обувки имат негативен ефект върху кожата. Размножават се бактерии, които причиняват екзема и гъбички по краката. След което кожата се напуква или е зачервена и сърби.

За отстраняване на влагата изпробвайте и някои други домашни продукти:

  • поръсете сода за хляб в обувките си,
  • детска пудра,
  • бакпулвер,
  • поставете в тях смачкан вестник.

Може да се борите с потни крака цял живот заради генетиката. Прекомерното изпотяване на краката по-често се среща при мъжете. За прекомерно изпотяване се определя повишеното отделяне на пот дори в моменти на почивка, когато не спортувате и не е горещо. Изчислено е, че до 3% от населението страда от проблема хиперхидроза (прекомерно изпотяване на краката). Характерно е и в пубертета. Има обаче други периоди или здравословни проблеми, които са свързани с прекомерно изпотяване:

  • менопауза,
  • диабет,
  • затлъстяване,
  • алкохолизъм,
  • стрес.

Ако този проблем се появи внезапно, консултирайте се с лекар.

 

Как да предотвратим миризмата в обувките

Най-простото решение за предотвратяване на миризмата в обувките е честото им проветряване.

  • Като цяло кракът се изпотява по-малко в обувки от мрежа, дишащи материали и трико. Пазете се от синтетика. При изкуствените материали се изисква наистина опит. Затова при нас можете да филтрирате обувки в зависимост от състава на материала, за трекинг опитайте напр. кожени обувки.
  • Основата на превенцията е, разбира се, редовната хигиена на краката. Мокрите кърпички също са добър помощник.
  • Не забравяйте да почистите и измиете добре местата между пръстите. Намажете краката си с антибактериален крем.
  • Незабавно отстранявайте всяка миризма.
  • Снабдете се с антибактериални чорапи и антибактериални стелки за обувки. Съставът им затруднява размножаването на бактериите. Основни са естествените материали. Най-подходящи са чорапите от бамбук, а за зимата чорапи от мериносова вълна. Ще ви стоплят и ако все пак се изпотите в тях, мериносовата вълна не задържа миризмата.
  • Проверявайте редовно състоянието на обувките и стелките си. Сменяйте обувките през деня, не ги носете цял ден. Обуйте чехли на работа. Ако често ви е студено в офиса, опитайте пухени чехли.
Съвет: Изберете обувки според планираната дейност. Вижте как да изберете подходящи обувки за туризъм и бягане.

 

 

Полезни линкове

 

Автор: Луция Кръчкова

Източници: архив на автора, архив на 4camping

Как да изберем алпийски ски за страхотни преживявания на открито?

Съвети

Запалили сте се по ски алпинизма и мислите за закупуване на оборудване? Тогава сме подготвили тази статия специално за вас.

Как да започнем с Виа Ферата - за начинаещи

Съвети

Виа фератите са атрактивно занимание за всички любители на природата и адреналина. Къде да отидем на виа ферата и какво да вземем със себе си? Можете да намерите всичко това в днешната ни статия, подготвена за вас от инструктора по катерене и тестер на 4camping Тереза Павликова.

Коя е най-добрата стомана за ножове?

Съвети

Въпрос, на който няма еднозначен отговор. Изборът на най-добрата стомана за вашия нож означава намирането на компромис между донякъде противоречиви свойства. И така, за какво да внимавате?

Избираме за вас

16,05 лв. (19.07 %) от 12,99 лв.

Сравни

Чорапи с гумена подметка Skinners 2.0 Comfort

120,16 лв. (0.14 %) 119,99 лв.

Сравни

Детски чорапки Skinners Kids 2.0

96,99 лв.

Сравни

58,00 лв. (20.71 %) 45,99 лв.

Сравни

66,00 лв. (10.62 %) 58,99 лв.

Сравни

20,08 лв. (50.25 %) от 9,99 лв.

Сравни

74,00 лв.

Сравни