Преминаване към продуктови категории Премини към количката Преминаване към навигация

Не се интересувам от отстъпки и промоции, искам да скрия лентата.

Как законно да нощувам сред природата - нощувам ли или вече съм на къмпинг?

Да опаковате храна за два дни, да метнете раница на гърба си в петък и да бродите из гората през целия уикенд. Страст, която понастоящем се нарича бушкрафт или оцеляване.

Тази привързаност у хората преживя тежките времена, споменават я и законите. Така че не е нужно да се страхувате да спите в гората, просто знайте правото си на почивка. Как да къмпингуваме сред природата без риск? Къде да къмпингуваме безплатно? За това е тази публикация.


Съдържание

Разходка из гората, слушането на птичи песни, от време на време забелязване на сърна, наслаждаване на гледката, бране на гъби или малини, носене на есенни листа или потапяне в тъмнината със звездното небе над главата - това са все дейности, които се считат за положителни странични ефекти от природата, тоест от гората. В днешно време сме решили да защитим някои природни територии, други са преминали в частна собственост. Ако планирате да прекарате нощта сред природата, без да се страхувате от разкриване и наказание, това ще варира значително в зависимост от това доколко зоната е защитена или кой я притежава.

Първо, нека подчертаем, че влизането в гората не може да бъде забранено без основание, дори и в случай на частна гора. Става въпрос за защита на правата на обществото да черпи положителните странични продукти от природата, което е разлика например в САЩ, където собственикът може да забрани влизането на неоторизирани лица по свое усмотрение. В Чешката република е възможно достъпът да се ограничи само временно по време на размножителния период или ако има лов, горска работа или друга опасност в дадения район (пожар, сеч).

Специална глава са защитените територии като националните паркове, където движението е разрешено само по маркирани пътеки за да се опазват редките видове растения и животни.

 

Къде да лагеруваме сред природата?

Лагеруването в Чехия като цяло е много достъпно както сред природата, така и в къмпингите. На територията ѝ има безброй къмпинги. Тези места разполагат с цялото необходимо оборудване: подходящи са за семейства и начинаещи

Много туристически маршрути имат определени места за къмпинг. Важно е да спазваме правилата и да не изхвърляме отпадъци.

 

Съвети за къмпинг на открито

  • Изберете подходящо място: Изберете място в съответствие с местните правила.
  • Запознайте се с правилата: Прочетете правилата за къмпинг в определен регион. Някои райони може да имат специфични правила относно къмпингуването.
  • Своевременно пристигане: Пристигнете на мястото достатъчно рано, за да опънете палатката си на светло.
  • Огнища: Използвайте само официални огнища, където има такива, или преносими котлони Проверете настоящите забрани за пожар в района.
  • Запаси от питейна вода: Разберете дали има налична питейна вода там, където ще къмпингувате, и не забравяйте да си осигурите достатъчно вода.
  • Основно оборудване: Носете основно оборудване като палатка, спален чувал, постелка, фенерче, първа помощ и достатъчно храна.

 

Нощувам, или вече лагерувам?

Можете да останете в гората през нощта и никой не може да ви ограничи по никакъв начин. Чешките закони ви позволяват да нощувате свободно сред природата. Дефиницията на този термин се спря на твърдението, че това е еднократна нощувка без признаци на по-дълъг престой. Пример за нощувка е например слагането на постелка и лягането в бивак сак, или нощуването в хамак. На мястото сутринта не бива да остават следи.

Вторият термин, който законите споменават, е къмпингуване. Това означава например многодневен престой на едно място, където опъвам палатка, копая тоалетна, паля огън и опъвам въжета за пране. Къмпингуването е забранено на повечето места или трябва да имате разрешение от собственика на земята.

Границата между тези термини не е напълно ясна в закона, но фактът, че знаете за тях, ще ви помогне в случай на проблеми. Но може да се каже, че като поставите палатка или друг фиксиран подслон, стигате до ръба на зоната за нощувка, въпреки че искате да останете само една нощ.

 

Да се виждам или да се слея с околността?

Нощувате в бивак в гъсталака, купили сте камуфлажен брезент и се стремите към максимална невидимост? Това със сигурност е добър начин да избегнете нежелано внимание. Аз пък преминах от този стил към насоченото внимание. Спя на място с висока видимост, използвам ярки цветове на въжетата и понякога дори оставям на близкото дърво през нощта като предупреждение светещ челник.

Мотивацията ми е проста. Знам, че не правя нищо незаконно и опитът ми с "проверките" е само добър - попадал съм на разумни мъже. Нека спокойно да дойдат и да поговорим, може би ще ми дадат добър съвет за място наблизо. Със сигурност на 100% искам да бъда видян от ловците.

Спомням си ужаса, когато спах в Бърди и цяла нощ гърмяха изстрели, понякога някой минаваше с четириколка. Дистанцирам се от статии във вестниците, които представят ловците като "пияници и убийци", но при лов на дивеч се използват огнестрелни оръжия и предпочитам да съм много видим, отколкото случайно да попадна на нечий мерник. Ако смятате, че подобен риск е нереалистичен, прочетете за случая, в който става дума само за един удар в тъмно петно в средата на поляна преди зазоряване. Да, правилно се досетихте, че тъмното петно бил къмпингуващ младеж...

 

Какво със сигурност да не правим

Не палете огън, не вдигайте шум, не изхвърляйте боклуци в гората, не режете дървета и не унищожавайте други растения. Това прилича ли ви на забрана за детска градина? Не е сложно, въпреки че зад всяка забрана има набор от закони, които можете да прочетете и да правите поне това, което никой не ви забранява.

  • Паленето на открит огън е разрешено на 50 м от границата на гората. Така че дори не можете да пушите в гората, винаги трябва да готвите на разрешено място (огнище) или на поляна с разрешение на собственика. И внимавайте за суша! Дори тук трябва да използвате здрав разум - като накладете клада посред нощ с поток от искри до върховете на дърветата, си търсите белята, ако си сготвите Adventure Menu на малък газов котлон, трудно някой ще ви забележи...
  • Позволено е от гората да изнасяте клонки с диаметър до 7 см (сухи, без кора, лежащи на земята). Забравете за изрязването на пънове или чупенето на по-големи клони - всичко това е търгуем материал, който принадлежи на собственика на земята.
  • Биологичните отпадъци опитайте да заровите, всичко останало вземете със себе си. Съвсем логично се глобяват сметищата и изхвърлянето на отпадъци, като предупреждавам, че консерви не горят много добре, така че и тях ги вземете.
  • В защитените области и в частни гори е позволено събирането на горски плодове и гъби. Не го правете в национални паркове или в случай, че брането унищожава растенията (гребло за боровинки).

 

В защитена област, в национален парк или на частна земя?

В зависимост от това в кой имот съм, зависи и броят на забраните, които важат за мен. Хубаво е да разберете това преди пътуването.

  • Национален парк - в първа зона на НП ми е наредено да се движа само по маркирани пътеки, а нощуването с някои изключения е напълно забранено. Чисто теоретично може да се нощува директно на пътеката. Това обаче е въпрос на интерпретация, с която може да не успеете и затова в това отношение препоръчвам да използвате обозначени места и да не провокирате не нужно охраната на парка.
  • Защитена ландшафтна зона - тук ситуацията е по-приятелска, мога да пренощувам практически навсякъде. Това се доказва и от спора от 2008 г., когато г-н Хитха поиска от администрацията на такава област разрешение да бивакува на тяхна територия за 10 години. След уточняване на дефинициите той беше удовлетворен и това отвори вратата за спокоен сън за всички ни.
  • Природни резервати - като при другите видове защитени територии, по-добре ги изключете от плановете си. Там правилата са по-строги.
  • Общинска територия - общината може със специален указ да забрани къмпингуването и нощувките на цялата си територия, но това обикновено не се случва. Но преди да тръгнете, опитайте се да получите информация в общината.
  • Частна собственост - в случай на частна земя (гора, ливада), трябва да получите съгласието на собственика, преди да  къмпингувате(!). Собственикът не може да ви откаже влизане и както законът, така и съдебната практика показват, че не се нуждаете от разрешение за пренощуване. Но го обяснете посред нощ на собственика, който дойде със своя доберман Рекс, за да ви помоли насила да напуснете имота му. Или се договорете с него предварително, може би можете да се споразумеете и за възможността за изграждане на нетипичен подслон.

 

Как да се защитим?

Ако не можете да избегнете неприятно събуждане и сте сигурни, че правите всичко възможно, за да спазвате приложимите закони, опитайте се да обясните действията си любезно. Горската стража, охраната на НП или собственикът на земята със сигурност ще се зарадват да чуят, че сте информирани, че не вредите на природата и че сутринта почиствате след себе си и си тръгвате. Винаги бих оставил съдебни заплахи, жалби за злоупотреба с публична власт или спорове за глоби или административни производства като крайни и бих предпочел да се споразумеем. В най-лошия случай бих се разправял под надзора на полицията, бих твърдял, че не съм нарушил закона и отказал глобата.

Съвет на редактора: на mapy.cz ще намерите красиви знаци, обозначени като Заслон или Нощувка. Опитайте се да планирате следващия си поход според тях, в крайна сметка не трябва да спите само върху борови иглички!

 

 

Така че страхът настрана и напред под откритото небе!

Ако по някаква причина не можете да се откажете от спането на палатка, направете го с най-голямо внимание, като използвате предимно къмпинги и официални места за нощувки. Ако се интересувате от див къмпинг сред природата, опитайте с минимален багаж, вземете само брезент или бивак сак и за огън по-скоро забравете.

Има все повече и повече от нас на тази планета и моля всички вас, които сте чели дотук, да оцените природата и свободата, която имаме при достъпа до нея. Остава малко и ще си купуваме билет за разходка по горската пътека.

 

Полезни линкове:

mapy.cz вероятно най-добрите онлайн ресурси за туристически карти, включително преглед на местата за престой
спане в хамак изчерпателно ръководство за избор на хамак и последващата му употреба

Автор: Матиаш Вейскал

Източници: архив на автора, ikatastr.cz, lidovky.cz, mapy.cz

Коя е най-добрата стомана за ножове?

Съвети

Въпрос, на който няма еднозначен отговор. Изборът на най-добрата стомана за вашия нож означава намирането на компромис между донякъде противоречиви свойства. И така, за какво да внимавате?

Как да се отървем от миризмата в обувките

Съвети

Миризма в обувките. Перфектната тема. Не ви се иска да говорите за нея, не предизвиква приятни чувства. Някои хора се борят с това всеки ден, други са изненадани от миризма само понякога. Преборете се с нея заедно с нас!

Как да изберем правилния размер спортен сутиен

Съвети

Как да изберем спортен сутиен, за да си осигурим максимален комфорт? В тази статия ще ви посъветваме за правилния избор на размер и перфектното прилягане на сутиена.

Избираме за вас

Челник Petzl Tikka

от 57,99 лв.

Сравни

Челник Ledlenser HF6R Core

от 100,99 лв.

Сравни

от 70,99 лв.

Сравни

Надуваема постелка Robens PrimaCore 60

185,99 лв.

Сравни

58,00 лв. (10.36 %) 51,99 лв.

Сравни

151,99 лв. (9.87 %) от 136,99 лв.

Сравни

Туристическа шапка с периферия SealSkinz Seething

81,99 лв.

Сравни

Бутилка Pinguin Bottle L 1L

14,99 лв.

Сравни