Туристическа раница и какво да опаковате в нея
Съдържание |
Увод
Познато ли ви е? Отивате на поход, както сте го правили много пъти, и всеки път усърдно съставяте списък с нещата, които трябва да вземете със себе си, а всеки път се страхувате, че ще забравите нещо. Точно тук може да ви помогне нашата статия за това какво да опаковате в туристическата си раница. Конкретният списък е много индивидуален. Той зависи от това за колко време отивате, къде ще се храните, колко сте екипирани, какви са финансовите ви възможности, къде ще спите, дали отивате сами или с деца и т.н. Но тук всеки ще намери нужната информация.
За еднодневно пътуване - раница с размер 20-30 л
- Закуска
- Напитки – през зимата термос
- Пари/банкова карта
- Документи – лична карта, застрахователна карта, документ за самоличност
- Зареден мобилен телефон с офлайн карти и безплатното прилижение на ПСС
- Тоалетна хартия
- В зависимост от предпочитанията, нуждите и прогнозата за времето: слушалки, mp3, вградена карта, непромокаемо яке, дъждобран за раница (обикновено са включени в раницата, но не винаги), ветровка, суитшърт, слънцезащитен крем, слънчеви очила, челник, туристическа застраховка
Преход в планината през уикенда - размер на раницата 35-55 l
Със спане и изхранване в хижа/вила
Хигиена
- Кърпа
- Четка за зъби
- Паста за зъби
- Гребен/Четка
- Баласам за устни
- Тоалетна хартия
- Универсален препарат за тяло, коса и миене на съдове
- Репелент -изберете измежду гривни, гелове или спрейове
- Хартиени носни кърпички
Храна и напитки
- Закуска – напр. барове, sladkosti, ořechy, přesnídávky, chleba, ovoce, na první den namazaný chleba nebo toasty
- Обяди, ако не планирате такива в хижите – напр. Аdventure menu, по-голяма закуска, през първия ден - варени макарони или ориз с протеини (тофу, месо), хляб, трайни разядки.
Забележка. – избягвайте храни в буркани заради теглото - Можете да опитате и храната Trek´n Eat, при която можете да комбинирате основни ястия и закуски - за приготвянето им е необходима само гореща вода.
- Мултифункционален инструмент
- Бутилка за вода, хидратираща система, за предпочитане и двете.
Забележка: Преди пътуването си проверете къде по пътя можете да си налеете вода и съответно регулирайте обема на съдовете си за вода. По време на похода трябва да изпивате около 2,5-4 литра течности на ден (в зависимост от времето и интензивността). - През зимата термос
Облекло
- Бельо и чорапи за следващия ден
- Облекло, съобразено с правилното наслояване
- Забележка: Не разчитайте толкова много на прогнозата за времето за преходи през уикенда, тя може да се промени много бързо. Затова бъдете подготвени за дъжд, вятър и студ за всеки случай. Ако сте опаковали дрехи за следващия ден, можете да ги облечете вечерта и да спите с чисти дрехи. Ако нямате, тогава препоръчвам да опаковате един основен слой за през нощта, той не заема място, не тежи , ще се чувствате комфортно през нощта, а нещата от първия ден ще имат време да се проветрят и изсъхнат през нощта.
Първа помощ
- Обезболяващи
- Бинт
- Дезинфектант
- Превръзка
- Пластири
- Игла
- Термофолио
- Енергиен гел
- Лекарства при диария
- Дезинфекция за вода
- Лекарства, които приемате редовно
Друго необходимо
- Зареден мобилен телефон с офлайн карти и безплатното приложение на ПСС
- Хартиена карта
- Зарядно за телефон, респ. powerbank
- Банкова карта и достатъчно пари в брой за настаняване и храна (в идеалния случай вземете или разменете по-малки банкноти в планината) - не разчитайте на плащания с карта.
- Документи – лична карта, застрахователна карта, друг документ за самоличност
- При необходимост: шофьорска книжка, членски карти (ТД,БЛРС др.)
- Тоалетна хартия
- Фотоапарат, камера + зарядно устройство
- Молив + хартия
- Запазване на резервациите (настаняване, полети, билети) на споделено място за съхранение + офлайн документи в паметта на телефона (имайте предвид, че повечето международни билети все още трябва да бъдат отпечатани, т.е. на класическа хартия)
- Създаванена копия, сканиране на документи и идеално цветно отпечатване + запазване на тези документи външно на USB устройство за съхранение с вас
При спане извън хижата ще трябва да опаковате към багажа си:
Ако не иската да ядете само студена храна, тогава в допълнение:
- Котлон
- Газова бутилка
- Канче за храна
- Съд за храна
- Прибори
- Кърпа
- Гъба за миене на съдове
- Кибрит или запалка
- Инстантни супи, консерви, сосове, макарони за бързо приготвяне, кускус, сол, захар, чай, кафе...
При необходимост : слушалки, MP3, слънцезащитен крем, слънчеви очила, скенер,офлайн речник, офлайн разписания, настройка на данни в чужбина (роуминг на данни)
Поход - раница с размер 50-80 л
Дългите преходи вече поставят по-големи изисквания към избора на това, което да носите, а в наши дни, когато имате приспособление за всичко, е изкушаващо да вземете повече, отколкото можете да носите. Винаги ще се стигне до компромис между това да имате достатъчно от всичко, теглото и размера на раницата. По-малко е повече, а допълнителните грамове лесно се увеличават до килограми. От друга страна, не забравяйте да сте подготвени за рискови ситуации, които могат да възникнат.
Вземете всичко от списъка за пътуване (за уикенд пътуване) + допълнително:
Обувки
- Сандали или обувки за преобуване - можете да издържите два дни с чорапите, а по време на прехода ще оцените възможността да облекчите краката си за известно време, по време на почивките или след етап.
Обличане
- Имайте 2-3 комлекта (бельо, тениска, панталон), за да можете да се преобличате непрекъснато.
- 2- ри слой (суитшърт) - за мен един е достатъчен дори за по-дълъг поход. За да премахнете неприятната миризма, изберете естествени или комбинирани материали.
- 3- ти слой – софтшел яке
- Яке с мембрана – в случай на дъжд и вятър
- Къси панталони
- Туристически панталон
- Панталони - ветроустойчиви и водоустойчиви
- Шапка, ръкавици, шал – дебелина в зависимост от условията
|
Как да изберем подходящата раница?Два принципа са основополагащи - принципът на умереността и принципът на комфорта. Купувайте само такава раница, която е толкова голяма, лека или с качеството, от което се нуждаете. И преди всичко я пробвайте, за да се уверите, че ви пасва. |
Други
- Шевни материали - игла, конец, безопасна игла
- Powerbank –две + зарядно устройство. Подходящ е адаптер с множество входове. Той спестява място в раницата ви и се нуждаете само от един изход, за да зареждате всичките си вещи.
- Трекинг щеки – за двудневни преходи всеки трябва да помисли за трекинг щеки, но за многодневни преходи определено ги препоръчвам. Ще облекчите краката си, особено при по-стръмни спускания, при болки в коленете или мехури.
Храна
Храната ще заеме по-голямата част от багажа ви. Затова планирайте внимателно, вижте къде можете да пазарувате по маршрута, проверете работното време и купувайте периодично, възползвайте се от възможността да се храните в хижите и т.н. Каквото и да носите, то трябва да отговаря на основното условие - да е богато на енергия и хранителни вещества (например качествен шоколад, ядки, спортни блокчета, сушени плодове, сушено месо, тофу, протеини, хляб...). По-тежките храни, като например консерви, трябва да се вземат предимно за разнообразие.
Когато опаковате и планирате, винаги обмисляйте условията, в които отивате. Възможно е да зачеркнете половината от изброените тук неща или да добавите някои неща към списъка си. Ако имате джаджи, които ви помагат в движение и които не могат да липсват в раницата ви, не се колебайте да ги споделите с нас.
Приятно пътуване!
Аксесори за раници:
-
Каишки и катарами
-
Хидратиращи системи
-
Катинари за чанти и раници
-
Дъждобрани за раници
-
Калъфи за фотоапарат
-
Чанти и опаковки
-
Портфейли
-
Тоалетни чантички
Полезни връзки
Автор: Катерина Балчарова
Източници: архив 4camping, pixabay.com