Връзване на възли: Уроци и трикове за 4-те най-полезни възела
Съдържание |
Увод
Науката потвърждава това, което любителите на природата знаят отдавна. Най-добрият начин да се отпуснеш е просто да излезеш навън. Изследване, публикувано в списание Frontiers in Psychology, доказва, че престоят сред природата е най-добрият начин за релаксация. Как са стигнали до този извод?
Възлите ще ви бъдат полезни при различни дейности на открито като къмпинг, катерене, мореплаване, риболов, но също така и в домакинството и в градината. И не става въпрос за нещо сложно. Пример за това е възелът осмица, който изглежда сложно на пръв поглед, но всъщност лесно се научава.
Възлите се делят на няколко основни категории според тяхната цел и начин на употреба. Всеки възел има своето специфично приложение и е важно да изберете правилния възел за съответната ситуация. Можем да ги разделим например на следните типове възли:
- възли с примка (създават примка или ухо в края, например възелът осмица),
- съединителни възли (служат за свързване на две въжета или връзки, например водачески възел, пеперуда),
- фиксиращи възли (използват се за закрепване на въже към обект, да речем стълб, например Глава на чучулига, прусик, стреме),
- спирателни възли (предотвратяват преминаването на въже през отвор или разделят въже),
- декоративни възли.
Осмица
Катеренето е преди всичко изживявания, спорт, физическа издръжливост, смелост и умения. От цялото оборудване за катерене очаквате функционалност (чудесен партньор са например катерачните ръкавици), комфорт, лесна употреба и сто процента безопасност. Едно от важните умения на всеки катерач е способността да връзва правилно възли, да свързва въжета и да създава точки за осигуряване. Един от най-важните възли е именно възел осмица.

Възелът осмица се използва както при катерене, така и при работа на височини и осигуряване на покриви.
Възелът осмица и двойният възел осмица заемат първо място по популярност сред катерачните възли. Това е прост и същевременно безопасен възел при натоварване. Препоръчва се от организацията UIAA (Международна катерачна организация) при свързване на катерача с осигурително въже и седалка. Неговото предимство е лесното развързване.
Опитайте се да преминете през стъпките няколко пъти, за да го овладеете лесно:
- Обвийте края на въжето първо през въжето и след това под него, създавайки на пръв поглед осмица.
- Прехвърлете края на въжето през долната примка.
- Сега прекарайте края на въжето през седалката или карабинера.
- После започнете да създавате двойния възел осмица. Отново вземете края на въжето и копирайте досегашната осмица.
- Резултатът от връзването на възела е т.нар. двоен възел осмица.
Съвет: Първо разберете какво ви очаква по време на експедицията. Понякога няма да можете без каска, котки, пикел и други осигурителни средства.
Водачески възел
Водаческият възел можете да направите с една ръка, след малко упражнения. Използва се за спиране, осигуряване и за свързване на два края на въжета с еднакъв диаметър. Това е прост възел с примка, завързан в двойна примка, която не се затяга.
Това е здрав възел, който се използва често при катерене за закрепване на седалки, карабинери и при създаване на осигурителни точки при напредването.
Възел прусик
Друг катерачен възел е прусик. Името му идва от австрийския катерач Карл Прусик, който разработил първия признат възел за катерене по въже. За неговото завързване се използва въже или въженце с различна ширина от второто въже. След като е завързан, въжето може свободно да се движи по второто въже. При натоварване обаче се затяга и държи стабилно. Използва се за изкачване по въже и за повдигане на товари. Възелът прусик е практически двойна Глава на чучулига.
Стреме
Възелът стреме представлява идеален и бърз вариант за свързване с карабинер. Този възел създава примка, която лесно може да се завърже, ако трябва да осигурите себе си само с помощта на въже. Освен това се разхлабва лесно.
Връзване на възел - инструкции:
- Първо направете примка, като завъртите въжето.
- Близо до тази примка направете втора примка в противоположната посока.
- Покрийте едната примка с другата.
- Нанижете възела на карабинера.
- Тествайте дали възелът е правилно завързан, като го затегнете.

За свързване на карабинер можете да използвате стреме, а за начинаещи катерачи например и полустреме.
Практиката в завързването на възли ще ви бъде полезна и ако искате да зарадвате децата. Например, можете да закрепите люлка със стреме. За още по-добро закрепване, преметнете края на въжето през гредата назад. Преметнете първия край напред и после под навивката на първоначалния стреме възел. Децата ще бъдат възхитени.
Но възлите искат тренировка. Не можете да ги научите само от гледане. Вземете си едно качествено въже в ръце и пробвайте.
Полезн линкове
Автор: Луцие Кручкова
Източници: архив на автора